Kalender

November,
2017
18. November 2017
Mon Die Mit Don Fre Sam Son
30 31 1 2 3
Tareq Nazmi

Baden-Baden
19:00


4
Ruth Ziesak

Porto
18:00


5
Pietari Inkinen

Kaiserslautern
17:00


Tareq Nazmi

Köln
18:00


Gerold Huber

Amberg
19:30


6 7
Tareq Nazmi

Paris
19:30


8 9
Tareq Nazmi

St. Gallen
19:30


10 11 12
Gerold Huber

Essen
11:30


13 14 15 16 17
Julia Fischer

Wien
19:00


Manfred Honeck

Bamberg
19:00


Simona Šaturová

Berlin
20:00


Christian Elsner

Brüssel
20:00


Franz-Josef Selig

Brüssel
20:00


Jukka-Pekka Saraste

Köln
20:00


Marc Piollet

Madrid
20:00


Christian Gerhaher

Amsterdam
20:15


18
Sibylla Rubens

Frankfurt am Main
19:30


Manfred Honeck

Bamberg
20:00


Jukka-Pekka Saraste

Köln
20:00


19
Julia Fischer

Wien
11:00


Tareq Nazmi

München
16:00


Manfred Honeck

Bamberg
17:00


Gerhild Romberger

Bonn
19:30


Hanno Müller-Brachmann

Luxemburg
20:00


Anna Lucia Richter

Luxemburg
20:00


20
Martin Mitterrutzner

Dresden
19:00


Antoine Tamestit

Hamburg
20:00


21
Christian Gerhaher

Cambridge
19:30


Andrè Schuen

München
20:00


Gerold Huber

München
20:00


Antoine Tamestit

München
20:00


22 23
Christian Gerhaher

London
13:00


Martin Mitterrutzner

Dresden
19:00


Gerhild Romberger

Hamburg
20:00


Maximilian Schmitt

Poitiers
20:30


24
Gerhild Romberger

Hamburg
20:00


Michael Nagy

Hamburg
20:00


Manfred Honeck

Pittsburgh
20:00


Marc Piollet

Stuttgart
20:00


Maximilian Schmitt

Köln
20:00


25
Hanna-Elisabeth Müller

New York, NY
14:00


Andrè Schuen

Dresden
17:00


Antoine Tamestit

Dortmund
20:00


26
Andrè Schuen

Leipzig
11:00


Manfred Honeck

Pittsburgh
14:30


Maximilian Schmitt

Gent
15:00


Gerhild Romberger

Detmold
18:00


Ruth Ziesak

Bad Salzuflen
18:00


Ingeborg Danz

München
18:00


Christof Fischesser

Zürich
19:30


27
Maximilian Schmitt

Wien
19:30


28 29
Jukka-Pekka Saraste

Helsinki
19:00


Julia Fischer

London
19:30


Maximilian Schmitt

Luxemburg
20:00


Marc Piollet

Mailand
21:00


30
Andrè Schuen

Stuttgart
17:00


Jukka-Pekka Saraste

Helsinki
19:00


Wiebke Lehmkuhl

Kopenhagen C
19:30


Sibylla Rubens

Kopenhagen C
19:30


Hanna-Elisabeth Müller

New York, NY
19:30


Maximilian Schmitt

Essen
20:00


1 2 3